
Nabyli jste v roce 2022 nemovitost? Nezapomeňte podat přiznání k dani.
Dalibor Dražan 14. 1. 2023
Daň z nemovitosti se přiznává i platí dopředu, proto je pro tento rok termín podání řádného daňového přiznání do 31.1.2023 a jsou povinni ho podat všichni, kdo v r. 2022 nabyli do vlastnictví nemovitost.
Povinnost podat toto daňové přiznání mají i ti, kteří svoji nemovitost výrazně rekonstruovali i přesto, že ji již do daňového přiznání zahrnuli dříve (to se například týká i těch staveb, které prošly kolaudací; u staveb, kde se přistavovalo, měnila se rozloha pozemku, nebo se změnil druh pozemku).
Pokud jste v roce 2022 prodali nemovitost, ale v daném kraji Vám ještě nějaká nemovitost zbyla, jste povinni podat Dílčí daňové přiznání.
Pokud jste v roce 2022 prodali, nebo darovali své nemovitosti a už v daném kraji žádnou nemovitost nevlastníte, jste povinni tuto skutečnost oznámit příslušnému finančnímu úřadu.
A několik užitečných informací navíc:
- daňové přiznání podává ten, kdo je vlastníkem nemovitosti k 1.1.2023
- za nemovitost v SJM nebo podílovém spoluvlastnictví může podat daňové přiznání pouze jeden z manželů nebo spoluvlastníků a ten také uhradí příslušnou daň za celou nemovitost.
- poplatník, který má aktivní datovou schránku je povinen podat daňové přiznání jejím prostřednictvím.
- formulář daňového přiznání je možno stáhnout na webu finanční správy https://www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu nebo vyplnit s možností odeslat datovou schránkou na daňovém portálu.
- penále za opožděné podání daňového přiznání běží od šestého pracovního dne od uplynutí lhůty a činí 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně (maximálně 300.000 Kč). Pokuta se nepředepíše, pokud nepřekročí 200 Kč.
- daň je splatná 31.5., pokud je vyšší než 5.000 Kč, je možné ji rozložit do dvou stejných splátek, první se musí uhradit do 31.5., druhá do 30.11.
- daň nižší než 30 Kč se nehradí s výjimkou daně za spoluvlastnický podíl na pozemcích, ze kterých se daň předepisuje vždy, a je vždy v minimální výši 50 Kč (i kdyby při výpočtu vycházela nižší).
- den úhrady je ten, kdy dostane příslušný finanční úřad peníze na účet, není-li uhrazeno, od pátého dne po splatnosti (31.5.) nabíhají poplatníkovi úroky z prodlení, které jsou v současnosti 14,05 %. Nepřesáhnou-li 200 Kč, nepředepisují se.
- finanční úřad zasílá na adresu poplatníka složenku s údaji pro placení platbě, poplatník může požádat o zaslání informací e-mailem, kde najde stejné informace jako na složence. Písemnou žádost musí doručit do 15.3.2023 na příslušný finanční úřad.
Dalibor Dražan
100klíčů
Podobné články

Odpovědnost za skryté vady nemovitosti a jejich reklamace
Dalibor DražanJe třeba se bát po prodeji dodatečných požadavků kupujícího z důvodu zjištěných vad? A mohu tomu předejít?
Více
Jak vybrat úschovu kupní ceny během prodeje nemovitosti?
Dalibor DražanPo dobu trvání převodu vlastnického práva v katastru by měla být kupní cena uschována u důvěryhodné třetí strany, která ji vyplatí prodávajícímu až po úspěšném převodu vlastnictví. A pokud se převod z jakéhokoli důvodu nedokončí, tak naopak peníze vrátí kupujícímu.
Více
Prodávám nemovitost. Zaplatím daň?
Dalibor DražanAno, daní se kladný rozdíl mezi prodejní a pořizovací cenou. Pokud jste na prodeji nic nevydělali nebo prodali se ztrátou, daň neplatíte. Pokud jste ale třeba před dvěma roky nemovitost koupili za čtyři miliony a nyní prodáváte za pět, zaplatíte daň z milionu, který jste prodejem vydělali.
Více