Ideální nájemník? Existuje?
Šárka Walterová 19. 5. 2023
Mohu ovlivnit, jestli nebudou s nájemníkem problémy? Na co si dát pozor? A jak vlastně vypadá ideální nájemník?
Jak vybrat ideálního nájemníka?
Aby pronajímání vašeho bytu byla spíš radost než starost, je důležité vybrat toho správného nájemníka, se kterým nebudou problémy. A z tohoto pohledu doporučuji soustředit se na tři body, ve kterých chcete mít jistotu, že je to ten pravý:
- že bude mít na nájem
- že se s ním bez problémů domluvíte na vyúčtováních, údržbě a drobných opravách v bytě
- že se bude (nájemník a jeho hosté) chovat ohleduplně k sousedům, zástupcům SVJ, nebo družstva (kteří v domě pravděpodobně také bydlí)
Pronajímání bytů se věnuji každý den, tak vám mohu dát několik tipů:
Než se se zájemcem domluvíte na prohlídce, pošlete mu jednoduchý dotazník. Zeptejte se ho na to, co vás zajímá. Například kde pracuje, na jak dlouho nájem hledá, kde teď bydlí, s kým by v bytě bydlel, kolik z těchto lidí kouří, zda chovají zvíře. Nic nikomu samozřejmě nezakazujete, jen se jako majitel zajímáte.
Prověřte nájemce v on-line registrech, zda vám nezatajil něco, o čem byste měl vědět, například insolvence, exekuce a podobně. Exekuce, nebo insolvence není samozřejmě konec světa a může se přihodit komukoliv. Pokud ale s někým uzavíráte dlouhodobý nájemní vztah a svěřujete mu klíče od bytu, měl byste o těchto záležitostech vědět. Pokud nevíte, jak tyto informace z registrů získat, napište mi, ráda vám pomohu.
Na prohlídku si jednotlivě pozvěte dva až tři vhodné zájemce, kteří odpovídají vašim očekáváním. Osobní setkání zpravidla rozhodne. Kdo z nich se chová přátelsky a mluví otevřeně? Se kterým z nich byste se chtěli potkávat při inspekcích bytu a vyúčtováních? Který z nich bude asi dobře vycházet se sousedy?
Troufám si říct, že v pronajímání bytů se mi daří, je to moje oblíbená oblast činnosti. Ve výběru toho pravého nájemníka jsem velmi precizní a mám na to cit. Pokud budete mít k čemukoliv dotaz, napište mi na sarka.walterova@100klicu.cz.
Podobné články
Nový stavební zákon - povinnost stavební dokumentace
Dalibor DražanPodle nového stavebního zákona musí vlastník stavby mít po celou dobu stavební dokumentaci. Co to pro vás znamená?
VíceKupujete nemovitost? Kdy je správné ji pojistit?
Jana DražanováSouvisí to s otázkou, kdy přesně se stanete vlastníkem nemovitosti.
VíceNabyli jste v roce 2022 nemovitost? Nezapomeňte podat přiznání k dani.
Dalibor DražanDaň z nemovitosti se přiznává i platí dopředu, proto je pro tento rok termín podání řádného daňového přiznání do 31.1.2023 a jsou povinni ho podat všichni, kdo v r. 2022 nabyli do vlastnictví nemovitost.
Více