Chystáte se pronajímat svůj byt? Mějte se na pozoru.
Ing. Petr Straka 30. 5. 2022
Ať už si pronájmem bytu chcete jen přivydělat nebo naopak si zajistit splácení celé vlastní hypotéky, měli byste být velmi obezřetní.
Pronajmout vlastní byt dnes není vůbec problém a realitku k tomuto konkrétnímu úkonu samotnému opravdu nepotřebujete. Už krátce po zveřejnění inzerce se vám budou ozývat potenciální zájemci a budou jich možná i desítky. Množství zájemců ovlivní samozřejmě také to, jak s ohledem na stav bytu, lokalitu a třeba občanskou vybavenost v místě, zvolíte výši nájmu. Nájem musí pokrýt veškeré současné i budoucí náklady spojené s opotřebením bytu a zároveň by měl zajistit rozumný výnos. Současně musí být pro zájemce atraktivní a zajistit dostatečně velký zástup kvalitních zájemců.
Jak ale hned na začátku vybrat toho nejvhodnějšího nájemníka, který vám v budoucnu zajistí dlouhodobý a stabilní příjem?
Na samotném startu celého procesu na vás totiž dle statistik číhá až 80 % rizik spojených s pronájmem, zejména pak to, že vyberete nevhodného nájemníka a v budoucnu vás tak může čekat místo zisku nekonečná řada problémů. Vystěhovat neplatícího nájemníka totiž nemusí být vůbec jednoduché. Například vniknout násilím do vlastního bytu, který obývá neplatící nájemník na základě platné nájemní smlouvy, může být kvalifikováno dokonce jako trestní čin porušení domovní svobody a můžete za to jít i do vězení (podle § 178 trestního zákoníku za to hrozí až 3 roky odnětí svobody).
Ale dost strašení s extrémními případy. S většinou nájemníků, kteří se dostanou z různých důvodů do finančních problémů a nemohou platit nájem, se nakonec dohodnete na uvolnění bytu, ale startujete znovu maraton hledání nového „ideálního“ nájemníka.
Jak by tedy měl na startu vypadat výběr vhodného zájemce o pronájem v několika krocích.
- Sledujte už od startu styl a úroveň jeho komunikace. Zda se slušně představí celým jménem a dokáže vůbec srozumitelně sdělit, proč vás kontaktuje. Už třeba samotný název e-mailové adresy vám může napovědět - fifinka123@com není úplně důvěryhodná adresa. Profesionálními placenými nástroji se dá dokonce ověřit, zda taková e-mailová adresa, je běžně používána, nebo byla třeba zvolena pouze pro komunikaci s vámi.
- Vytvořte si vlastní stručný dotazník o cca 5-7 důležitých otázkách, kde se nemusíte bát zeptat se na i trochu osobní témata, jako třeba, zda může zájemce dodat nějaký kontakt na předchozího pronajímatele kde bydlel, pro případnou referenci, nebo kolik osob bude případně byt využívat. Pokud vám vyplněný dotazník nezašle zpět nebo vás začne konfrontovat s tím, co je vám do toho, asi sami pocítíte, že s takovým člověkem dál jednat nechcete.
- Osobně používám komerční nástroje, které vám pomohou na základě informací z průkazu totožnosti zájemce zjistit, zda nemá potenciální klient exekuce nebo není v insolvenci, zda jeho současné bydliště není na adrese radnice města, stejně tak lze stejným způsobem ověřit, zda se klient neprokazuje odcizeným dokladem totožnosti nebo není dokonce v registru hledaných osob.
Mohl bych pokračovat ještě dalším dlouhým seznamem a zmínit třeba podstatné náležitosti nájemní smlouvy, lhůty nájemní smlouvy, termíny placení nájmu a dostatečné výše kaucí. Nebo třeba to, zda by energie měl mít na sebe nájemník nebo by je měl platit přes majitele...
Pokud vás toto téma zaujalo anebo se chcete přesvědčit, že svěřit pronájem svojí nemovitosti realitnímu specialistovi pro vás může být výhodnější, výnosnější a stabilnější řešení, rád vás pozvu na dobrou kávu do naší kanceláře v Brně na Moravském nám. 13 a zde můžeme vše probrat.
Těším se na setkání s vámi!
Ing. Petr Straka
tel.: 725 551 360
Podobné články
Nový stavební zákon - povinnost stavební dokumentace
Dalibor DražanPodle nového stavebního zákona musí vlastník stavby mít po celou dobu stavební dokumentaci. Co to pro vás znamená?
VíceKupujete nemovitost? Kdy je správné ji pojistit?
Jana DražanováSouvisí to s otázkou, kdy přesně se stanete vlastníkem nemovitosti.
VíceIdeální nájemník? Existuje?
Šárka WalterováMohu ovlivnit, jestli nebudou s nájemníkem problémy? Na co si dát pozor? A jak vlastně vypadá ideální nájemník?
Více